Even complicated and confusing topics will be easily developed and covered if you request our help writing an essay. Place an order today!

Question
Accounting problems

Part 1. The following data (in thousands of dollars) have been taken from the accounting records of Karmana Corporation for the just completed year. (This company puts all manufacturing overhead into work in process during the month.)

Sales $950

Raw materials inventory, beginning $10

Raw materials inventory, ending $30

Purchases of raw materials $120

Direct labor $180

Manufacturing overhead $230

Administrative expenses $100

Selling expenses $140

Work in process inventory, beginning $70

Work in process inventory, ending $40

Finished goods inventory, beginning $100

Finished goods inventory, ending $80

Use these data to answer the following series of questions.

A. The cost of the raw materials used in production during the year (in thousands of dollars) was:

B. The cost of goods manufactured (finished) for the year (in thousands of dollars) was:

C. The cost of goods sold for the year (in thousands of dollars) was:

D. The net operating income for the year (in thousands of dollars) was:

Part 2. Lund Company applies manufacturing overhead to jobs using a predetermined overhead rate of 75% of direct labor cost. Any under- or overapplied overhead cost is closed out to Cost of Goods Sold at the end of the month. During March, the following transactions were recorded by the company:

Raw materials (all direct materials):

Purchased during the month $27,000

Used in production $28,000

Labor:

Direct labor hours worked during the month 2,500

Direct labor cost incurred $20,000

Indirect labor cost incurred $5,500

Manufacturing overhead costs incurred (total) $17,000

Inventories:

Raw materials (all direct) March 31 $7,500

Work in process, March 1 $10,500

Work in process, March 31 $14,000*

*contains $5,000 of direct labor cost

A. The Cost of Goods Manufactured for March was:

B. Would the entry to dispose of the under- or overapplied overhead cost for the month increase or decrease net income?

"Get 15%discount on your first 3 orderswith us"
Use the following coupon
"FIRST15"

testimonials icon
Every day teachers are challenged with how to engage their students in meaningful conversations that prompt critic...
testimonials icon
Health insurance policies contain sections with definitions, eligibility and enrollment, benefits, limitations, exclusions, procedures, a...
testimonials icon
 Over the course of the class, you will be retrieving and evaluating current event articles (in the last 5 years); making connections between the...
testimonials icon
Question Description Assignment...
testimonials icon
Draw a strategic coherence map for Wal-mart. Think carefully about how all of Walmart’s details in their activity system are complementary and re...
testimonials icon
/*! elementor - v3.6.5 - 27-04-2022 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading...
testimonials icon
/*! elementor - v3.6.5 - 27-04-2022 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading...
testimonials icon
Which court is hearing the case?  (For example, is it the Wisconsin Municipal Court? Is it the Western District of New Yor...
testimonials icon
I have an assignment could you able to do it , its about 1 page, The formulation and implementation step already done, all you have...
testimonials icon
Explain how a liberal and conservative would approach developing the US budget. Use evidence (cite sources) to support your response...
testimonials icon
COM 285 Final Exam (1st Set) 45 Questions with ANSWERS THE NEW EXAM!!! BUY THIS ONE...
testimonials icon
HLT362 Applied Statistics for Health care Professionals Week 1 Assignment   Application of Statistics in Hea...

Other samples, services and questions:

Calculate Price

When you use PaperHelp, you save one valuable — TIME

You can spend it for more important things than paper writing.

Approx. price
$65
Order a paper. Study better. Sleep tight. Calculate Price!
Created with Sketch.
Calculate Price
Approx. price
$65